کامپيوتر و دامپزشکی

 افزایش مهارت جراحان بوسیله بازیهای رایانه‌ای
جیمز راسر رئیس یک تیم تحقیقاتی می‌گوید :"جراحانی که 20 دقیقه قیل از انجام یک عمل جراحی با بازیهای کامپیوتری مانند Super Monkey Ball ، خود را گرم‌ کرده‌اند ، نسبت به جراحانی که این کار را نکرده‌اند ، اعمال جراحی را سریعتر و با خطای کمتر انجام می‌دهند."در این تحقیق 303 جراح شرکت کردند و جراحان بعد از انجام یک بازی کامپیوتری ، عملهای لاپاراسکوپی انجام می‌دادند.  عملهای لاپاراسکوپی ، دسته‌ای از اعمال جراحی هستند که از طریق برشهای کوچک روی بدن ، ابزارهای بلند مجهز به دوربین را وارد بدن می‌کنند و به این ترتیب بدون انجام یک برش طویل ، اعمال را با عوارض کمتر ودوره نقاهت کوتاه‌تر انجام می‌دهند. در این تحقیق زمان و مهارت کار جراحان با درل cobra rope که یک ابزار تمرینی لاپاراسکوپی استاندارد است ، مورد سنجش قرار گرفت. به طور متوسط دسته‌ای که بازی کرده بودند ، 11 ثانیه زودتر ، عمل می‌کردند. هدف نهایی دکتر راسر از این تحقیق این است که با ایجاد برنامه‌های شبیه‌ساز ، از صد هزار مرگی که سالانه بر اثر خطای تیم پزشکی در آمریکا اتفاق می‌افتد ، بکاهند ، درست مانند خلبانها که از برنامه flight simulator برای تمرین استفاده می‌کنند.

 شناسايی حیوانات به روش ميکروچيپ
این روش درکلیه موجودات اعم از بزرگ وکوچک کاربرد داردنظیر گاو، گوسفند،اسب،طیور، آبزیان، حیوانات آزمایشگاهی ، حیوانات خانگی  ، حیوانات باغ وحش وهمچنین طبیعت وحش .                                            
این سیستم براساس تکنولوژی  RFID  یا شناسایی توسط فرکانس رادیویی پایه گذاری شده است واز سه بخش میکروچیپ ، دستگاه بازخوان وبانک اطلاعاتی تشکیل می شود . دستگاه بازخوان امواج رادیویی را به میکروچیپ ارسال وکد میکروچیپ نیز توسط امواج رادیویی به دستگاه بازخوان منعکس و سپس این کد وارد سیستم بانک اطلاعاتی شده وبواسطه این کد ، کلیه اطلاعات جانداراز بدو تولد تاحال حاضر در دسترس قرار می گیرد.ساختارمیکروچیپ به اندازه یک دانه برنج یا 11 میلیمتر بوده که درون آن حاوی خود میکروچیپ ، خازن، آنتن فنری و محفظه شیشه ای که قابلیت تطابق با بافت زنده موجود را دارا می باشد. میکروچیپ عاری ازهرگونه منبع الکتریکی ویاباطری بوده بنابراین ازبین نمی رود، فاسد نمی شود. نیازبه تعمیرندارد ودرطول عمرجاندار دربدن باقی ومحفوظ می ماند. درکشورما نیز سازمان دامپزشکی  کشور  پس از مطالعات وبررسی ها درسال 1382 تائیدیه علمی وفنی این روش را اعلام و  شرکت آمار دام ایرانیان  به عنوان مجری طرح در کشور مطرح گردید.

 کاربرد کامپیوتردرساختمان دستگاه سی‌تی اسکن ورادیولوژی و...
یک دستگاه اسکن توموگرافی کامپیوتری از یک میز برای قرار گرفتن بدن بیمار ، یک گانتری که سر بیمار در آن قرار می‌گیرد، یک منبع تولید اشعه ایکس ، سیستمی برای آشکار کردن تشعشع خارج ‌شده از بدن ، یک ژنراتور اشعه ایکس ، یک کامپیوتر برای بازسازی تصویر و کنسول عملیاتی که تکنولوژیست رادیولوژی بر آن قرار می‌گیرد، تشکیل شده است. سی ‌تی اسکن می‌تواند برای تشخیص بیماریهای مغز و اعصاب بیمارهای مادر زادی تشخیص تومورها وخونریزی در مغزوتشخیص بیماری اعضای داخل شکمی مانند کبد ، لوزالمعده ، غدد فوق کلیوی وبررسی           بیماریهای ریه.واز دستگاه رادیولوژی برای بررسی احشا وجنین استفاده میشود

 نرم‌افزار تشخيص هوشمند ناهنجاري‌ها در تصاوير پزشکی ودامپزشکی
دكتر پيله‌وردر طرحي مشترك بين مركز تحقيقات شركت زيمنس آلمان و مركز جنين‌شناسي «مدي اسكن» (Mediscan) در شهر مدرس هندوستان، موفق به ابداع سيستمي نرم افزاري شد كه با استفاده از تجارب قبلي  و استفاده از تكنيك‌هاي هوش مصنوعي قادر است ، ناهنجاري‌ها را در تصاوير پزشكي تشخيص بدهد و اين سيستم تصاوير پزشكي را به همراه تشخيص‌هاي داده شده درباره آنها ارائه مي‌دهد.

 کاربرد تراشه ها (تله سنسورها) جهت نمايش و مانيتور كردن فعاليت هاي بدن وانتقال آن به مراكز درمان هدف
 به صورت غير تهاجمي به نقاط مختلفي از بدن جاندار متصل شده و نتيجه را گزارش مي دهد . يك مدار كامل با عمل اندازه گيري خودكار وانتقال اطلاعات ازمنابع راه دوربه گيرنده ها به منظور ثبت وتجزيه وتحليل داده ها توسط کامپیوتر   بررسي سطح اكسيژن خون :با تغيير سطح اكسيژن خون، رنگ هموگلبين آن نيز تغيير يافته و اين تراشه ها با داشتن يك منبع و يك آشكارساز نوري توانايي رديابي و اندازه گيري تغييرات رنگ هموگلبين به هنگام تابش را خواهند داشت.(ديگر كاربرد ها اندازه گيري فشار خون، ضربان قلب و درجه حرارت بدن)
 
 استفاده از سیستم‌های رایانه ای هوشمند در مرغداری‌ها
این سیستم هااز طریق امواج رادیویی اطلاعاتی از قبیل تولیدمثل، رژیم‌های غذایی، محصولات تولیدی مرغداری، زمان واکسیناسیون، زمان بارداری، میزان زاد و ولد، بیماری‌ها و امراض، هزینه‌های مصرفی، داروها و غیره را به مراکز مربوطه انتقال می‌دهند. در محیط‌های نگهداری از دام و طیور ریز‌پردازنده‌هایی نصب می‌شود که به‌صورت خودکار میزان رطوبت‌هوا، میزان گرد و غبار و وضعیت سیستم تهویه را بررسی می‌کند.

 استفاده ازسیستم‌های الکترونیکی درجیره‌بندی غذایی گاوداری ها
این سیستم‌ها قادرند به‌صورت خودکار تغذیه‌دام‌ها، تولیدمثل، شیوع‌بیماری‌ها و... را زیر نظر بگیرند و از حیوانات به‌صورت کاملا الکترونیکی نگهداری کنند. شناسایی این عوامل در حیوانات و همچنین نگهداری اطلاعات ثبت شده، کنترل غذا برای هریک از حیوانات، کنترل آفت و بهبود وضعیت جنسی حیوان در حال حاضر به‌صورت کاملا الکترونیکی در هند انجام می‌شود. این اعمال الکترونیکی تا آخر عمر، حیوان را همراهی می‌کند و گفته می‌شود که میزان خطا در آن‌ها بسیار کم است حسگرهای نصب شده روی گردن گاو‌ها باعث می‌شود تا میزان کلسیم، فسفر و لیزین موجود در علوفه به‌صورت کنترل شده در اختیار حیوان قرار داده شود.

 استفاده ازموتور های جستجوی اینترنتی برای تشخیص بیماری!
در نامه‌ای که اخیرا در مجله پزشکی بریتانیا New England Journal of Medicine منتشر شد ، یک روماتولوژیسست بریتانیایی شرح می‌دهد که در طی یک راند ، هنگامی که از همکاری که یک کیس پزشکی را ارائه می‌کرد ، می‌پرسد ، چگونه به تشخیص رسیده است ، با این جواب مواجه می‌شود:" من خصوصیات برجسته بیماری را وارد گوگل کردم و تشخیص ظاهر شد." پزشک استاد از این جواب غافلگیر شد ، آیا دیگر به ما پزشکان نیازی وجود خواهد داشت ؟

 نرم افزاربرای آنالیز جیره های غذایی
به كمك اين برنامه شما قادرخواهيد بود جيره مصرفي مرغهاي خود را بدون آشنائي با برنامه‌هاي جيره نويسي مورد آناليز و بررسي قرار دهيد. .اين نرم افزار جيره شما را از نظر سطح انرژي  پروتئين ، اسيدهاي آمينه و ... محاسبه نموده و شما قادر خواهيد بود با مقايسه با اعداد بدست آمده و كاتالوگ نژاد مورد استفاده پي به كمبودها و يا اضافات جيره مورد استفاده خود ببريد و در جهت اصلاح آن از متخصصين مربوطه كمك بگيريد . در اين برنامه آناليز مواد غذايي معمول بر طبق استانداردهاي NRC پيش بيني گرديده است كه شما در صورت تمايل ميتوانيد مطابق شرايط محيطي و منطقه اي مقادير آن را تقییر دهید

 نرم افزار های مدیریت مرغداری ودامداری
این نرم افزارها مشتمل بر سیستم تعریف گله ، سالن ،ورود تعداد اولیه جوجه ،ورود گزارشات روزانه ،  ورود دان به مرغداری وسالنها ، سیستم انبار دان ، تعریف جیره های غذایی و امکان گزارشگیریهای مختلف مورد نیار مزارع تخمگذار میباشد.

 استفاده از اينترنت براي تبادل اطلاعات وآگاهی از آخرین پیشرفتها ودستاوردهای علمی
برخي دانشجويان نيز براي تهيه مقالات اينترنتي آنها را از قبل سفارش مي‌دهند. ویا از مقالات موجود بر روی سایت ها استفاده می کنند

 

/ 0 نظر / 99 بازدید